Jedną z najczęstszych przyczyn składania skarg do NFZ jest niemożność uzyskania przez pacjenta skierowania na zalecane przez lekarza badania.
Sprawę taką opisuje m.in. „Gazeta Wyborcza”. Pacjentka w ciąży nie otrzymała skierowania na badania krwi od ginekologa w prywatnej przychodni, pomimo iż lekarka uznała je za niezbędne a badanie było refundowane. Lekarka swoje postępowanie tłumaczyła niewiedzą, że badanie jest finansowane przez NFZ.
Jeżeli pacjent w trakcie wizyty u lekarza usłyszy, że powinien zrobić badania a następnie spotka się z odmową wypisania skierowania na takie badania ma prawo zgłoszenia takiej sytuacji do Rzecznika Praw Pacjenta i zwrócenie się do niego o podjęcie interwencji.
0 comments:
Post a Comment