Pierwsze szpitale i przychodnie w poniedziałek (22 października) dostaną od NFZ dostęp do systemu umożliwiającego sprawdzenie ubezpieczenia pacjenta na podstawie jego numeru PESEL. Tzw. system elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ) jest testowany w województwach mazowieckim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.Więcej: Rusza testowanie elektronicznego wykazu ubezpieczonych - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl
Posted by
Unknown
at
11:19 PM
Towarzystwo Chirurgów Polskich wystąpi do redakcji tygodnika "The Lancet" o sprostowanie danych z wrześniowego artykułu, z których wynika, że niemal co piąty polski pacjent umiera po operacji.
Ta publikacja prezentująca badanie oceniające śmiertelność pooperacyjną u pacjentów z krajów Europy wzbudziła poruszenie w polskim środowisku lekarskim. Z danych zebranych między 4 a 11 kwietnia wynikało, że w Polsce umiera aż 17 proc. operowanych pacjentów.
- Gdyby w szpitalu umierał po operacji co piąty pacjent, taką placówkę należałoby natychmiast zlikwidować. Dane są nieprawdopodobne, nieprawdziwe, krzywdzące - alarmowali polscy lekarze.
Więcej: Polscy chirurdzy: zafałszowane dane w 'The Lancet' wymagają sprostowania - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl
Ta publikacja prezentująca badanie oceniające śmiertelność pooperacyjną u pacjentów z krajów Europy wzbudziła poruszenie w polskim środowisku lekarskim. Z danych zebranych między 4 a 11 kwietnia wynikało, że w Polsce umiera aż 17 proc. operowanych pacjentów.
- Gdyby w szpitalu umierał po operacji co piąty pacjent, taką placówkę należałoby natychmiast zlikwidować. Dane są nieprawdopodobne, nieprawdziwe, krzywdzące - alarmowali polscy lekarze.
Więcej: Polscy chirurdzy: zafałszowane dane w 'The Lancet' wymagają sprostowania - Rynek Zdrowia - rynekzdrowia.pl
Posted by
Unknown
at
12:07 PM
Z badań przeprowadzonych przez Epidemiologię Zaburzeń Psychiatrycznych i Dostępności Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej wynika, że co czwarty z Polaków doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych, a około 40% osób w wieku 18-64 lata może potrzebować pomocy psychologicznej.
Z badań wynika również, że blisko 10% mieszkańców Polski cierpiało na zaburzenia nerwicowe, a prawie milion – na afektywne (depresja, dystymia).
Badani przeprowadzono na grupie 10 tys. respondentów, a przeprowadziło je 150 gruntownie przeszkolonych ankieterów.
Z badań wynika również, że blisko 10% mieszkańców Polski cierpiało na zaburzenia nerwicowe, a prawie milion – na afektywne (depresja, dystymia).
Badani przeprowadzono na grupie 10 tys. respondentów, a przeprowadziło je 150 gruntownie przeszkolonych ankieterów.
W badaniach brano pod uwagę cztery podstawowe grupy zaburzeń. Są to:
1) zaburzenia nerwicowe, charakteryzujące się głównie występowaniem lęku. Dominujące były: fobie specyficzne (lęk przed określonymi sytuacjami, obiektami i ich unikanie) i fobie społeczne (silny lęk w szerokim kontekście kontaktów społecznych i ich unikanie). Takie zaburzenia stwierdzono u 9,6% respondentów.
1) zaburzenia nerwicowe, charakteryzujące się głównie występowaniem lęku. Dominujące były: fobie specyficzne (lęk przed określonymi sytuacjami, obiektami i ich unikanie) i fobie społeczne (silny lęk w szerokim kontekście kontaktów społecznych i ich unikanie). Takie zaburzenia stwierdzono u 9,6% respondentów.
2) zaburzenia związane z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych (alkoholu, tytoniu, narkotyków), brano pod uwagę problem związany z nadużywaniem tych substancji i uzależnienie od nich. Według badań problemy takie ma 12,8% badanych.
3) zaburzenia nastroju, w tym epizody depresji, manii oraz trwające ponad dwa lata depresyjne zaburzenia nastroju, tj. dystymia. Zaburzenia takie stwierdzono u 3,5% respondentów.
4) zaburzenia zachowania o charakterze wybuchowym, impulsywnym, z konsekwencjami w zakresie współżycia społecznego. Przyznało się do nich 3,5% badanych.
Znaczna część respondentów przyznała się, że doświadczała w przeszłości jakichś trudności psychicznych. Do najczęściej podawanych należą: obniżenie nastroju i aktywności (30,9%), swoiste obawy i unikanie (fobie) – 30,6%, uogólniony lęk (23,9%), rozdrażnienie i napastliwość (23,6%) oraz buntowniczo-opozycyjne zachowania w okresie dzieciństwa i dorastania (22,3%).
Z kolei do trudności jakie odczuwali badani w ciągu ostatnich 30 dni zaliczyli: poczucie zdenerwowania (76%), zmęczenia (60%), gniewu (54%), niepokoju (53%), przygnębienia (47%), bezsilności (39%), rozdrażnienia (39%), utraty nadziei (29,4%) i poczucia własnej wartości (21%).
Raport EZOP został przygotowany przez konsorcjum, w którego skład weszły: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP–PZH), Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (IPiN) oraz Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (KPUM).
Wsparcia finansowego udzieliło Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, również Ministerstwo Zdrowia (pokryło 15% kosztów projektu).
3) zaburzenia nastroju, w tym epizody depresji, manii oraz trwające ponad dwa lata depresyjne zaburzenia nastroju, tj. dystymia. Zaburzenia takie stwierdzono u 3,5% respondentów.
4) zaburzenia zachowania o charakterze wybuchowym, impulsywnym, z konsekwencjami w zakresie współżycia społecznego. Przyznało się do nich 3,5% badanych.
Znaczna część respondentów przyznała się, że doświadczała w przeszłości jakichś trudności psychicznych. Do najczęściej podawanych należą: obniżenie nastroju i aktywności (30,9%), swoiste obawy i unikanie (fobie) – 30,6%, uogólniony lęk (23,9%), rozdrażnienie i napastliwość (23,6%) oraz buntowniczo-opozycyjne zachowania w okresie dzieciństwa i dorastania (22,3%).
Z kolei do trudności jakie odczuwali badani w ciągu ostatnich 30 dni zaliczyli: poczucie zdenerwowania (76%), zmęczenia (60%), gniewu (54%), niepokoju (53%), przygnębienia (47%), bezsilności (39%), rozdrażnienia (39%), utraty nadziei (29,4%) i poczucia własnej wartości (21%).
Raport EZOP został przygotowany przez konsorcjum, w którego skład weszły: Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP–PZH), Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie (IPiN) oraz Katedra Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu (KPUM).
Wsparcia finansowego udzieliło Norweski Mechanizm Finansowy oraz Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, również Ministerstwo Zdrowia (pokryło 15% kosztów projektu).
Posted by
Unknown
at
12:05 PM
Został uruchomiony serwis internetowy www.gdzierodzic.info, która ma zadanie pomóc w wyborze szpitala do porodu. Serwis został uruchomiony przez Fundacje „Rodzić po ludzku”.
Baza szpitali składa się z ponad 400 placówek położniczych.
Baza szpitali składa się z ponad 400 placówek położniczych.
Z informacji o danej placówce można dowiedzieć się ile wykonuje cesarskich cięż, nacięć krocza, znieczuleń dolarganem, czy jest podawany lek przeciwbólowy, czy dostępne jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Szpitale, które odesłały uzupełnione ankiety, dodatkowo wzbogaciły dane statystyczne o opis placówki o informacje np. kosztów urodzenia dziecka, wyposażenia sal, dostępnych metod łagodzenia bólu, możliwości wyboru przebiegu porodu przez kobietę, dostępności szkoły rodzenia, itd.
Osoba korzystająca z serwisu może ocenić daną placówkę o wpisać swój komentarz.
Kolorem zielonym oznaczono wyniki bliskie zaleceniom WHO; żółtym – zbliżające się do średniej krajowej; kolorem czerwonym – wyniki, które mogą niepokoić.
Osoba korzystająca z serwisu może ocenić daną placówkę o wpisać swój komentarz.
Kolorem zielonym oznaczono wyniki bliskie zaleceniom WHO; żółtym – zbliżające się do średniej krajowej; kolorem czerwonym – wyniki, które mogą niepokoić.
Posted by
Unknown
at
12:03 PM
Ministerstwo Zdrowia na swojej stronie opublikowało projekty rozporządzenia w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz wzoru zlecenia naprawy.
Projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych.
Więcej: www.mz.gov.pl
Projekt został przekazany do uzgodnień zewnętrznych.
Więcej: www.mz.gov.pl
Posted by
Unknown
at
12:02 PM
W Zamościu prowadzone było postępowanie o błąd medyczny. Sąd uznał, że „szpital nie ponosi odpowiedzialności za lekarzy, którzy zostali zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie”
Pacjent domagał się 500 tys. zł tytułem zadośćuczynienia i 12 tys. zł odszkodowania. Pacjent rok wcześniej przeszedł w szpitalu w Zamościu zabieg operacyjny na sercu. Zabieg wykonywali kardiochirurdzy zatrudnieni na umowy zlecenia. Jak informuje gazeta.pl pacjent był reoperowany.
Sąd Apelacyjny rozpoznając apelację orzekł o ponownym rozpoznaniu sprawy przez sąd I instancji.
Więcej: www.gazeta.pl
Pacjent domagał się 500 tys. zł tytułem zadośćuczynienia i 12 tys. zł odszkodowania. Pacjent rok wcześniej przeszedł w szpitalu w Zamościu zabieg operacyjny na sercu. Zabieg wykonywali kardiochirurdzy zatrudnieni na umowy zlecenia. Jak informuje gazeta.pl pacjent był reoperowany.
Sąd Apelacyjny rozpoznając apelację orzekł o ponownym rozpoznaniu sprawy przez sąd I instancji.
Więcej: www.gazeta.pl
Posted by
Unknown
at
12:02 PM
Rada Przejrzystości wydała negatywne stanowisko w sprawie objęcia refundacją ze środków publicznych leku o nazwie Dabigatran (pradaxa). Miał on być przełomowym lekiem w profilaktyce udarów mózgu. Jednak pojawiające się informację o niepożądanym działaniu leku po zażyciu (chodziło o zgony pacjentów) spowodowały, że wydana została negatywna opinia.
W tej sprawie wydawane były komunikaty różnych instytucji m.in. komunikat FDA.
Zgodnie z nowymi przepisami wniosek refundacyjny podmiotu odpowiedzialnego przesyłany jest przez resort zdrowia do Agencji Oceny Technologii Medycznych. Następnie poddawany on jest ocenie Rady Przejrzystości, a potem podlega rekomendacji przez prezesa AOTM. Ostateczna decyzja o refundacji należy do Ministra Zdrowia. Wydana rekomendacja prezesa AOTM, jak i stanowisko Rady nie wiążą Ministra przy wydawaniu decyzji. Ministerstwo może zlecić Radzie przygotowanie i wydanie opinii o bezpieczeństwie stosowania leku na podstawie najnowszych doniesień naukowych. W przypadku stosowania dabigatranu producent przygotował raport bezpieczeństwa dotyczący działania leku po wprowadzeniu go na rynek.
W tej sprawie wydawane były komunikaty różnych instytucji m.in. komunikat FDA.
Zgodnie z nowymi przepisami wniosek refundacyjny podmiotu odpowiedzialnego przesyłany jest przez resort zdrowia do Agencji Oceny Technologii Medycznych. Następnie poddawany on jest ocenie Rady Przejrzystości, a potem podlega rekomendacji przez prezesa AOTM. Ostateczna decyzja o refundacji należy do Ministra Zdrowia. Wydana rekomendacja prezesa AOTM, jak i stanowisko Rady nie wiążą Ministra przy wydawaniu decyzji. Ministerstwo może zlecić Radzie przygotowanie i wydanie opinii o bezpieczeństwie stosowania leku na podstawie najnowszych doniesień naukowych. W przypadku stosowania dabigatranu producent przygotował raport bezpieczeństwa dotyczący działania leku po wprowadzeniu go na rynek.
Posted by
Unknown
at
12:00 PM
Według informacji z gazeta.pl we Wrocławiu zapadło pierwsze orzeczenie o zdarzeniu medycznym.
Wojewódzkie komisje działają od stycznia 212 r. Sprawa, która toczyła się przed wojewódzka komisja we Wrocławiu dotyczyła śmierci pacjenta, który był wożony od szpitala do szpitala.
Opóźnienie w postawieniu prawidłowego rozpoznania oraz w udzieleniu pomocy doprowadziły do pogorszenia stanu zdrowia a następnie do śmierci pacjenta. W sprawie doszło do ugody pomiędzy szpitalem a rodzina pacjenta. Kwota, którą ma zapłacić szpital wynosi 100 tys. zł zadośćuczynienia i 50 tys. zł odszkodowania.
Wojewódzkie komisje działają od stycznia 212 r. Sprawa, która toczyła się przed wojewódzka komisja we Wrocławiu dotyczyła śmierci pacjenta, który był wożony od szpitala do szpitala.
Opóźnienie w postawieniu prawidłowego rozpoznania oraz w udzieleniu pomocy doprowadziły do pogorszenia stanu zdrowia a następnie do śmierci pacjenta. W sprawie doszło do ugody pomiędzy szpitalem a rodzina pacjenta. Kwota, którą ma zapłacić szpital wynosi 100 tys. zł zadośćuczynienia i 50 tys. zł odszkodowania.
Łącznie do komisji wpłynęło 21 wniosków, 8 zostało zakończonych, w tym 2 zakończone są prawomocnym orzeczeniem. Najwięcej wniosków o orzeczenie zdarzenia medycznego wpłynęło, jak do tej pory, w Warszawie – 31. Z kolei w Lublinie wpłynęło 6 wniosków.
Zadaniem wojewódzkiej komisji ds. zdarzeń medycznych Est wydanie orzeczenia o zaistnieniu czy też nie zdarzenia medycznego. Komisja nie stwierdza winy szpitala czy lekarza. Wniosku składane do komisji dotycząc wyłącznie zdarzeń, które nastąpiły po wejściu w życie przepisów tj. po 1.1.2012 r.
Więcej
: www.wroclaw.gazeta.pl oraz www.gazeta.plZadaniem wojewódzkiej komisji ds. zdarzeń medycznych Est wydanie orzeczenia o zaistnieniu czy też nie zdarzenia medycznego. Komisja nie stwierdza winy szpitala czy lekarza. Wniosku składane do komisji dotycząc wyłącznie zdarzeń, które nastąpiły po wejściu w życie przepisów tj. po 1.1.2012 r.
Więcej
Posted by
Unknown
at
11:51 AM
Okołooperacyjna kartę kontrolną wdrożyło kolejne cztery szpitale i obecnie wykorzystywana jest ona w 81 szpitalach.
Inicjatywę wprowadzania OKK popierają m.in. Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Towarzystwo Chirurgów Polskich.
Czytaj również: Okołooperacyjna Karta Kontrolna
Inicjatywę wprowadzania OKK popierają m.in. Towarzystwo Promocji Jakości Opieki Zdrowotnej w Polsce, Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii i Towarzystwo Chirurgów Polskich.
Czytaj również: Okołooperacyjna Karta Kontrolna
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał w mocy karę pieniężną w wysokości 2 mln złotych za niewywiązywanie się Telekomunikacji Polskiej S.A. z obowiązku zapewnienia bezpłatnych połączeń z numerami alarmowymi 112, 997, 998 i 999.
W dniu 8.10.2012 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie - Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów odbyła się rozprawa dotycząca odwołania Telekomunikacji Polskiej S.A. z 21.6. 2010 r. (zwanego dalej „Odwołaniem nr 1"), od decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2.6.2010 r. Decyzją tą Prezes UKE nałożył na TP karę pieniężną w wysokości 2.000.000 zł za niewywiązywanie się z obowiązku zapewnienia bezpłatnych połączeń z numerami alarmowymi, o których mowa w art. 77 Prawa telekomunikacyjnego.
W dniu 8.10.2012 r. przed Sądem Okręgowym w Warszawie - Sądem Ochrony Konkurencji i Konsumentów odbyła się rozprawa dotycząca odwołania Telekomunikacji Polskiej S.A. z 21.6. 2010 r. (zwanego dalej „Odwołaniem nr 1"), od decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2.6.2010 r. Decyzją tą Prezes UKE nałożył na TP karę pieniężną w wysokości 2.000.000 zł za niewywiązywanie się z obowiązku zapewnienia bezpłatnych połączeń z numerami alarmowymi, o których mowa w art. 77 Prawa telekomunikacyjnego.
Tego samego dnia Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoznał także sprawę z odwołania TP z 11.8.2010 r. (zwanego dalej „Odwołaniem nr 2"), od tej samej decyzji. Tytułem wyjaśnienia należy wskazać, że Odwołanie nr 2 zostało wniesione przez TP po wydaniu przez Prezesa UKE postanowienia z 28.7.2010 r. o odmowie uzupełnienia decyzji o nałożeniu kary.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów umorzył postępowanie w sprawie z Odwołania nr 1 oraz oddalił Odwołanie nr 2.
W ustnych motywach rozstrzygnięcia Sąd stwierdził, że w sytuacji, gdy po zakończeniu postępowania administracyjnego w sprawie uzupełnienia decyzji o nałożeniu kary, TP wniosła Odwołanie nr 2, rozstrzygnięcie w sprawie z Odwołania nr 1 stało się bezprzedmiotowe. A to uzasadnia umorzenie postępowania w tym zakresie.
Odnosząc się natomiast do Odwołania nr 2, Sąd stwierdził, że nie zasługiwało ono na uwzględnienie. Przepis art. 77 Prawa telekomunikacyjnego ma bowiem jasną i jednoznaczną treść i nakłada na TP dwa obowiązki:
- obowiązek zapewnienia użytkownikom końcowym swojej sieci bezpłatne połączenia z numerami alarmowymi oraz
- obowiązek kierowania połączeń do numerów alarmowych, niezależnie od takiego, z której sieci jest inicjowane połączenia na numer alarmowy.
Realizowanie połączeń w sieci TP jest warunkiem skutecznego wypełniania obowiązków z art. 77 ustawy zarówno przez TP, jak i innych operatorów.
Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wskazał również, że obowiązki wynikające z art. 77 Prawa telekomunikacyjnego mają charakter stały i każda przerwa w dostępie do numerów alarmowych stanowi uchybienie tym obowiązkom, chyba że jest następstwem okoliczności niezależnych od przedsiębiorcy telekomunikacyjnego.
W ocenie Sądu charakter uchybienia, którego dopuściła się TP i to, że stwierdzono je w wielu miejscach sprawia, że przedmiotowe uchybienie jest szczególnie dotkliwe z punktu wiedzenia interesu publicznego.
Ponadto Sąd wyjaśnił, że wymierzona przez Prezesa UKE kara pieniężna nie jest wygórowana, jeżeli weźmie się pod uwagę okoliczność, iż jej wysokość oscyluje w pobliżu dolnej granicy zagrożenia.
Szersze motywy rozstrzygnięcia znajdą się w pisemnym uzasadnieniu wyroku.
Wyrok nie jest prawomocny.
Sygn. akt: XVII AmT 38/10 oraz XVII AmT 42/10
Źróło:
http://www.uke.gov.pl
Subscribe to:
Posts (Atom)