Pacjent może zarejestrować się do lekarza również przez telefon

on Sunday, May 6, 2012
Podmioty lecznicze są zobligowane do zapisywania pacjentów na wizyty również przez telefon oraz rejestracja nie może odbywać się z ograniczeniem do specjalnie wyznaczonych dni w tygodniu czy godzin. Jak podaje biuro Rzecznika Praw Pacjenta coraz częściej do biura wpływają skargi od pacjentów na ograniczenia związane z zarejestrowaniem wizyty do lekarza. Pacjent zmuszony jest przez placówkę medyczną do osobistego przychodzenia do placówki, aby się zarejestrować.

Zgodnie z brzmieniem § 13 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 6.5.2008 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz.U Nr 81, poz. 484) „1. Świadczeniodawca zapewnia rejestrację świadczeniobiorców na podstawie zgłoszenia, w szczególności: osobistego, telefonicznego lub za pośrednictwem osoby trzeciej.
2. W przypadku porodu przyjęcie następuje niezwłocznie.
3. Świadczenia powinny być udzielane przez świadczeniodawcę w możliwie najkrótszym terminie.
4. Świadczeniodawca jest zobowiązany do przyjęcia świadczeniobiorcy w ustalonym terminie. W razie wystąpienia okoliczności, których nie można było przewidzieć w chwili ustalania terminu udzielenia świadczenia, a które uniemożliwiają zachowanie ustalonego terminu, Świadczeniodawca w każdy dostępny sposób informuje świadczeniobiorcę o zmianie terminu.
5. Świadczeniodawca prowadzi listy oczekujących na udzielenie świadczenia, zgodnie z ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie”.

Placówka medyczna dysponująca odpowiednim oprogramowaniem ma prawo zapisywać pacjentów na wizyty drogą elektroniczną przez Internet.

0 comments:

Post a Comment